Jeśli chcesz zamienić dowolny plik audio w dzwonki na telefon , musisz użyć aplikacji Ringdroid. Ta aplikacja typu open source konwertuje pliki audio na dzwonki i przypisuje je do nazw kontaktów. Możesz nawet użyć aplikacji do tworzenia niestandardowych alarmów i dźwięków powiadomień. Ta bezpłatna aplikacja ma wiele różnych zalet. Po pierwsze, pozwala wybrać dowolny dźwięk. Jeśli nie podoba Ci się żaden z dostępnych dzwonków, możesz dodać własny.

Realtones (nazywane również dzwonkami muzycznymi lub Superphonics) są najczęstszym rodzajem dzwonków do pobrania na telefon komórkowy. Pliki te są zwykle przechowywane w tych samych cyfrowych formatach audio, co muzyka popularna. Najpopularniejszym formatem dla urządzeń mobilnych jest MP3, który jest najczęściej używanym formatem. AAC to stratny format audio. W Japonii preferowanym formatem kontenera jest OGG Vorbis. Jeśli nie chcesz używać MP3, możesz również tworzyć własne realtone przy użyciu tej metody.

Chociaż możesz pobierać Realtones z Internetu, musisz zainstalować odpowiednie aplikacje w telefonie. Te aplikacje pomogą Ci wybrać najlepszy dzwonek dla Twojego telefonu. Możesz także używać wiadomości tekstowych do przesyłania dzwonków z jednego urządzenia na drugie. Istnieją usługi umożliwiające wysyłanie dzwonków z jednego telefonu komórkowego do drugiego. Chociaż nie chcesz udostępniać swojego numeru telefonu komórkowego osobie, której nie znasz, możesz udostępnić jej cyfrową wersję dzwonka.

Niektóre telefony mają sekwencję naciśnięcia klawiszy, która umożliwia wpisywanie dzwonka. Będziesz musiał poszukać tej sekwencji w Internecie, aby określić, które przyciski należy nacisnąć w trybie kompozytora. Jeśli nie masz pewności co do formatu, po prostu użyj edytora MIDI i zapisz swoją pracę. W Internecie dostępnych jest mnóstwo grafik MIDI i statycznych. Można je pobrać jako dzwonek. A najlepsze jest to, że są bezpłatne!

Choć może być trudno wyobrazić sobie kogoś, kto używa stworzonego dla niego dzwonka, możesz przenieść go z komputera na telefon. Większość telefonów z Androidem może używać zwykłych plików muzycznych jako dzwonków, ale są też urządzenia, które akceptują inne formaty, w tym MP3 i OGG. Po przesłaniu pliku MIDI do telefonu podłącz telefon do komputera i dotknij powiadomienia systemowego na telefonie. Kilka sekund później na urządzeniu pojawi się dzwonek.

Istnieje kilka sposobów przesyłania dzwonka przez fale radiowe. Najpopularniejszym sposobem jest wejście na stronę internetową poświęconą dzwonkom i poproszenie administratora o wysłanie wiadomości na telefon. Możesz także użyć witryn bramek SMS do wysłania pliku MIDI. Usługi te są zarówno bezpłatne, jak i łatwe w użyciu. Ale jeśli nie masz komputera, program może nie być zgodny z Twoim urządzeniem.